Przykład 6.  Dana jest kratownica, złożona z dwóch prętów o przekroju poprzecznym F = 4 cm2, obciążona siłą P = 100 kN jak na rysunku. Wyznaczyć wektor przemieszczenia u punktu K. Przyjąć E = 250 GPa, v = 0.3

1. Wyznaczenie sił w prętach kratownicy
Wyznaczając wektor przemieszczenia punktu K, będziemy obliczali wydłużenia poszczególnych prętów. Wydłużenie jak wiemy jest funkcją siły w pręcie, stąd rozwiązywanie zadania należy rozpocząć od wyznaczenia sił w prętach kratownicy.
Rozważając równowagę myślowo wyciętego węzła K otrzymamy:

           

Wartości kątów a i b obliczamy z zależności:

              

Powyższy układ równań przyjmie zatem postać:

                       

Znaki przy wartościach sił oznaczają, zgodnie z przyjętą przy wyznaczaniu sił przekrojowych konwencją znakowania, że pręt nr 1 jest ściskany, a pręt nr 2 - rozciągany.

2. Plan przemieszczeń
Plan przemieszczeń jest to schematyczny rysunek, który przedstawia przemieszczenia konstrukcji w zależności od wydłużeń poszczególnych prętów. Rysunek ten jest celowo wykonywany w nienaturalnej skali, aby zauważyć odpowiednie zależności między wydłużeniami, które są wielkościami małymi w porównaniu z wymiarami konstrukcji.
Przy wyznaczaniu planu przemieszczeń przyjmuje się trzy podstawowe założenia.

Z założenia 1 wynika, że pręty kratowe mogą się wydłużać bądź skracać, nie mogą się natomiast zginać. Zasadność trzeciego założenia zobaczymy analizując niniejszy przykład.

Rozdzielmy myślowo pręty od siebie i przeanalizujmy ich ruch oddzielnie. Pręt Nr2 jako rozciągany wydłuży się o odcinek D l2 i obróci wokół punktu swojego podparcia. Przy pominięciu ruchu po okręgu, nowe położenie końca pręta Nr2 znajdzie się na prostej m2 prostopadłej do osi pręta. Pręt Nr1 z kolei jest ściskany, ulegnie zatem skróceniu o odcinek D l1 i obróci się wokół swojego punktu podparcia. Koniec pręta Nr1 będzie leżał na prostej m1 prostopadłej do osi pręta. Ponieważ oba pręty są ze sobą trwale połączone, nowe położenie punktu K' znajdzie się na przecięciu prostych m1 i m2. Wektor łączący punkty K i K' to poszukiwany wektor u.

Współrzędne wektora u = [u, v] wyznaczymy w przyjęty układzie współrzędnych, stosując następujące rozumowanie. Zauważmy, że odcinki D l1 i D l2 są rzutami wektora u na kierunki osi prętów. Rzuty te można wyznaczyć z iloczynu skalarnego wektora u i wersorów e1 i e2 :

           

Niewiadomymi w powyższym układzie równań są tylko szukane współrzędne u i v wektora u mamy bowiem:

           

           

Otrzymamy zatem ostatecznie:

           

Na powyższym rysunku linią przerywaną oznaczono rzeczywisty ruch końców prętów po okręgu. Punkt K'' leżący na ich przecięciu to rzeczywiste nowe położenie punktu K. Wektor B łączący punkty K' i K'' to wektor błędu jaki popełniliśmy, pomijając w analizie ruch po okręgu. Współrzędne tego wektora w naszym przykładzie wynoszą:

           

Widać więc, że błąd ten jest do pominięcia w praktycznych obliczeniach inżynierskich.


© Mariusz Hebda